In search for a home…

Battlestar
Dziś obejrzałem ostatni odcinek serialu Battlestar Galactica. Jak pisałem już kilka razy, wątki są zamykane, zagadki rozwiązywane. W poprzednim poście miałem kilka pytań, na które chyba znam odpowiedzi: (spoilers ahead!)

 1. Kim jest Kara Thrace? Osobą, której jedynym celem było najwyraźniej poznać drogę na Prawdziwą Ziemię, po to by we współpracy ze swoim zmarłym ojcem i Herą odnaleźć także nową Ziemię.
 2. Jeśli Trzynasty Szczep to Cyloni… Skin Jobs to prezent od Pięciu dla Cylonów ze starego serialu, żeby ci skończyli wojnę.
 3. Skąd u siedmiu modeli taboo n.t. Piątki, jeśli nie mogło być o nich wiedzy? Pięciu odnalazło starych Cylonów i nauczyło je jak wytwarzać siedem modeli. Calvil po latach przeprowadził atak na Pięciu, usunął ich z Kolonii, umieścił między ludźmi, wprowadził do pozostałych modeli taboo. I tyle.
 4. Dlaczego każdy z tej czwórki Piątki ma osobnicze wspomnienia dotyczące tylko jednego egzemplarza? Ponieważ każdy z nich jest bezpośrednią reinkarnacją jednego z inżynierów, którzy wrócili z Prawdziwej Ziemi ogarniętej wojną.

Na piąte nie będę opowiadał, bo pytanie nie ma już sensu. Jest za to w filmie kilka ciekawie rozwiązanych zagadek sięgających początku serialu:

 1. Po zniszczeniu Capriki Baltar ma zwidy Numeru 6, Caprica 6 ma zwidy Baltara. Cyloni mają zaimplementowaną wspólną świadomość. Czy to oznacza, że dr Gaius Baltar jest Cylonem? Nie! Numer 6 widywany przez Baltara to nie Caprica 6, a Baltar Capriki 6 to nie dr Baltar. To są… uwaga… anioły. Powiedzmy, Posłańcy. Czyli po grecku anioły. Od pewnego momentu każde z cielesnych może widzieć oboje z aniołów, a na końcu serialu Posłańcy zastanawiają się, czy po tylu latach sytuacja się znów nie powtórzy.
 2. „To wszystko się zdarzyło i wszystko zdarzy się jeszcze raz”. Po ucieczce z Kobolu (mitologia serialu) trzynasty szczep stworzył Cylonów, został przez nich wyparty, Cyloni nauczyli się robić Skin Jobs, po czym usunęli z planów reprodukcję zastępując je stacjami rezurekcyjnymi. Doprowadzili do globalnej wojny, w której zniszczono Prawdziwą Ziemię. Piątce naukowców udało się uciec, by odnaleźć 12 szczepów próbując je przestrzec przed wojną. Trafili w sam środek wojny z poprzedniego serialu, zaproponowali Cylonom rozejm i wycofanie w zamian za techologie Skin Jobs i Resurection Ships. Po kilkudziesieciu latach Calvilom się znudziło, unieszkodliwili Pięciu irozpętali kolejną wojnę. Po czterech latach wspólnymi siłami Ludzi, Piątki i zbuntowanych modeli zniszczono kolonię Cylonów. Kara Thrace pod wpływem stresu wprowadziła „melodyjkę” ojca/Hery do sterownika FTL i Battlestar przeskoczył nad Ziemię. Fast forward 150 000 lat i mamy Aniołki rozprawiające o powtarzalności zdarzeń oglądających relację z targów, na których Sony pokazało swoje tańczące robociki.
 3. (Właściwie 2a) OK, nam zajęło 150 000 lat dojście do momentu, w którym mamy ledwie zabawki. Trzynasty Szczep i Dwanaście Kolonii niezależnie od siebie w ciągu 2000 lat swoimi Cylonami rozpirzyło sobie cywilizację. Co my – idioci?
  1. W sumie tak – wg. serialu jesteśmy krzyżówką między bogami z kosmosu a lokalnym gatunkiem
  2. Na wniosek Apolla tym razem osadnicy nie zaczęli od gigantycznego miasta (Kobol na planecie Kobol, później Caprica na planecie Caprica, itd.), tylko od maleńkich osad.
  3. Po ucieczce z Kobolu ludzie dysponowali już technologią Gwiazd Bojowych, Galactica i cała Flota po przetransportowaniu ludzi na Ziemę została skierowana w Słońce.
 4. Od odnalezienia Kobolu pięciu bohaterów serialu ma ciągłe wizje na krztałt Cylonowej wspólnej jaźni: Prezydent Roslin i Boomer/Atena ścigają się po budynku Opery w Kobolu w poszukiwaniu Hery; kiedy w końcu znajdują ją w holu, jest właśnie przygarniana przez Caprikę 6 i dra Baltara, którzy przechodzą na widownię, zanim Roslin i Atena udaje się zbiec po schodach do holu i dotrzeć od drzwi na widownię – zamkniętych na klucz; na widowni para „przybranych rodziców” i mała Hera mają wizję balkonu nad sceną, z której przygląda im się promieniejąca Piątka. Sekwencja odbicia Hery z rąk Calvila wzorowana jest na tym widzeniu i dla tych z nas, którzy tego nie zauważyli, podpierana jest urywkami widzenia. Tu jednak wyrażnie widać, że w odróżnieniu od tego, co myśli Atena (chcą jej ukraść dziecko), ani w widzeniu, ani w rzeczywistości Caprica i Baltar nie widzą kobiet na schodach – oni chcą się zaopiekować zagubionym dzieckiem. „Drzwi na widownię” są zamknięte, bo Baltar zatrzasnął gródź przed atakującymi siłami Calvila. Na naszej Ziemi Hera jest wychowywana przez Boomer i jej męża – Caprica i Baltar mieli tylko ją uratować.
 5. Matką wszystkich ludzi – krzyżówki bogów i ludzi pierwotnych – tzw. Mitochondrialną Ewą ma być Hera.

Chcę muzykę z tego serialu. W szczególności melodyjkę ojca Kary Thrace. Zobaczymy, kiedy pojawi się serial Caprica i o czym będzie…

Update. Zapomniałem napisać, że Kara Thrace jest też Posłańcem. Bardziej cielesnym, niż duchy Szóstki i Baltara, ale też takie małe rzeczy, jak śmierć, nie przeszkodzają jej w dostarczeniu swojej wiadomości.

Similar Posts:

Tags: , ,

Komentowanie wyłączone.